Nintendu sa hybridný Switch zatiaľ vypláca.


Uplynulo už zopár týždňov, čo spoločnosť Nintendo uviedla na globálny trh svoju novú konzolu Nintendo Switch. Ako sme si už u japonského giganta zvykli, jeho filozofia pri vývoji hier a herných zariadení sa na rozdiel od západných výrobcov neopiera o masívny výkon a najnovšiu grafiku. Zameriava sa predovšetkým na zábavnosť hry ako takej a vymýšľa nové koncepty ako hodiny strávené na virtuálnych dobrodružstvách a ihriskách čo najlepšie osviežiť a ozvláštniť. S trochou nadsázky by sme tak mohli mohli povedať, že Nintendo sa stále, zas a znova, snaží vynájsť koleso, pričom niekedy sa mu to podarí viacej a inokedy menej.

nintendo ilustrace
Malý pohľad späť.

Ak sa pozrieme do nie tak dávnej histórie, tak napríklad domáca konzola Nintendo Wii, ktorá sa začala predávať v roku 2006, bola obrovským hitom. Niet sa čo čudovať, pretože inovatívnosť výrobcov naozaj zabodovala a priniesli pohybové ovládanie, ktorým si Wii získalo nielen skalných hráčov, ale aj ľudí, ktorí bežne podobným zábavkám neholdujú. Jeho nástupcom sa v roku 2012 stalo Wii U, ktoré sa napriek podobnému menu prezentovalo veľmi odlišným konceptom, využívajúcim ovládač, ktorý mal byť zjednotením tabletu a klasického gamepadu (aj keď kompatibilita s Wii hrami a pohybovým ovládaním ostala zachovaná). Nintendo ale nedokázalo zariadenie naplno využiť a dobre predať. Wii U sa nakoniec ukázalo ako sklamanie.


Variabilita na prvom mieste.

Switch má teda teraz šancu na reparát. Predstavuje sa ako hybridné herné zariadenie, na ktorom môžete hrať hneď v niekoľkých režimoch:
·         Držíte Switch v rukách a hráte na ňom ako kedysi na populárnom PSP.
·         Odpojíte bočné ovládacie časti – nazývané Joycon, od hlavného modulu, ktorý zatiaľ postavíte na príhodné miesto s pomocou výsuvného držiaka, kde vám slúži ako malý monitor.
·         Zasuniete hlavný modul do dokovacej stanice a hra sa zobrazí na vašom televízore.  
zapnuté Nintendo
Samotné Joycon ovládače sú tiež veľmi variabilné a ponúkajú okrem iného možnosť pohybového ovládania, ako tomu bolo pri Wii. Disponujú tiež pokročilou vibračnou odozvou nazývanou HD Rumble. Dokúpiť si môžete aj takzvaný Pro Controller, čo je štandardný herný ovládač, najviac pripomínajúci ten pre Xbox.

Podľa doterajších ohlasov a predajovto vyzerá, že sa Switchu darí. A to až na toľko, že Nintendo potrebuje zdvojnásobiť jeho produkciu. Či si takú vysokú predajnosť dokáže udržať aj po tom, čo počiatočné nadšenie opadne, je otázne. Každopádne sa jedná o veľmi zaujímavý a inšpiratívny produkt.