Veľký boom vo svete svetla priniesli takzvané LED žiarovky. Postupne nahrádzajú bežné žiarovky už len z dôvodu nízkej spotreby elektrickej energie. Majú však aj ďalšie výhody, aj keď boli spočiatku nepoužiteľné na svietenie. Vedeli ste napríklad, že nepriťahujú toľko hmyzu ako bežné, klasické žiarovky? To preto, že neprodukujú ÚV žiarenie. A modré LED svetlo má antibakteriálne účinky a preto dokáže udržať jedlo dlhšie čerstvé. Tieto výhody však určite predčí to, že spotrebujú oveľa menej energie a pritom svetlom sú rovnako kvalitné ako žiarovky klasické. Úspora je vraj až o 90 %, čo vykompenzuje vyššiu počiatočnú investíciu. LED žiarovky majú navyše dlhšiu životnosť a sú ekologickejšie ako klasické žiarovky. Ich použitie je neobmedzené ako v interiéri, tak aj v exteriéri a keďže idú s dobou, znamenajú top trendy moderného osvetlenia už niekoľko rokov.
Klasické žiarovky viac kúria ako svietia a aj keď majú príjemnú farbu svetla, sú lacné a rýchlo sa rozsvietia, na druhej strane majú krátku životnosť a sú neekonomické. Princípom rozžeraveného vlákna fungujú aj halogénové žiarovky, ich svetlo je bledšie a ich životnosť je oproti klasickej žiarovke dlhšia, no majú vysokú spotrebu elektrickej energie, aj keď sú tiež pomerne lacné. Ďalšou triedou sú tzv. úsporné žiarovky, ktoré fungujú na princípe miniatúrnych žiarivkových trubíc. Sú efektívnejšie ako dva predchádzajúce svetelné zdroje, no nevýhodou je ich veľkosť a pomalý nábeh. Mnohonásobne menšie množstvo energie sa požaduje u LED žiaroviek, čo znamená až 4 x nižšiu výslednú cenu, okamžitý plný výkon a neubližuje im ani časté vypínanie a zapínanie. Aj ich životnosť je dlhá, uvádza sa viac ako 10 rokov, navyše neobsahujú toxické látky a tak sú šetrné aj k životnému prostrediu. Dokonca majú možnosť stmievania či rôzne farebné kombinácie svetiel. LED technológia sa tak stala hitom a malé LED diódy sa môžu aplikovať tak do existujúcich ako aj nových zdrojov svetla. Čo sa týka úspory oproti ostatným, existujú webové kalkulačky, kde si môžete porovnať ich spotrebu s ostatnými.
Ešte sa zamerajme na svetlo, respektíve jeho farbu. Niektoré svetlá svietia domodra, iné dočervena alebo dožlta. Čím je vyššia jeho teplota, tým je svetlo studenejšie a teda akoby modrejšie. Teplejšie a tmavšie svetlo má nižšiu teplotu, napríklad sviečka – tá horí žltou farbou. Typy svetla sa však vždy uvádzajú ako biela a to: teplá biela, denná biela a studená biela. Je na každom spotrebiteľovi akú farbu si vyberie, no predpokladom spokojnosti je brať do úvahy, že niektorá farba svetla môže upokojiť a iná naopak.
Teplá biela pôsobí príjemne, navodí pocit pokoja a tepla. Jej svetlo sa približuje klasickej žiarovke, je zafarbené dožlta a môže navodiť pocit únavy očí a preto sa hodí do spální či detských izieb.
Denná biela oči neunavuje, nakoľko sa približuje dennému svetlu. Vhodná pre svietenie pri práci, do kuchyne, či do kúpeľne.
Studená biela je chladná farba svetla, pôsobí domodra a je vhodná skôr do obchodných a priemyselných priestorov.
Ak teda chceme ušetriť, vymeňme v našich domácnostiach klasiku za LED žiarovky, nezabúdajme však na ešte jednu dôležitú informáciu, a to „koniec žiarovky“, teda do akého svietidla ju chceme založiť. Ide o tzv. päticu, či závit do objímky. Aj toto majú LED zdroje vyriešené a dnes už kúpite všetky druhy a pokojne môžete vymeniť žiarovky v stropných svetlách, nástenných, ale aj v lampách akéhokoľvek druhu.