Meditácia nie je len o správnom dýchaní a nastavení. Je to zložitejší proces, ktorý vám postupne objasníme na stránke meditácia a joga, pretože neraz vznikajú aj mylné domnienky o tejto téme, ktorá je vám možno známa, no neprenikli ste do jej podstaty. Nestačí len správne dýchať, meditácia musí byť účinná a nielen fyzická, ale najmä duchovného rázu. Zasahuje celú bytosť človeka a pri správnom cvičení dokáže veľa zmeniť k lepšiemu. Meditácia je v súčasnosti často používaná aj lekármi, ktorí ju odporúčajú na úpravu psychického zdravia. Ako si meditáciu predstavujeme?
Navonok meditácia vyzerá tak, že sa jej človek venuje so zatvorenými očami v sede, vo vnútri by mal byť pokoj, respektíve úsilie o jeho dosiahnutie. Je veľmi náročné umlčať vlastné myšlienky, ktoré sa hrnú prakticky neustále, hoci sa o to človek snaží. Prvým pravidlom je proces oslobodenia sa od myšlienky – odporúča sa metóda zamerania sa na jeden objekt, napríklad na horiacu sviečku v miestnosti. Po stave sústredenia sa však často život vráti do jeho bežných koľají – problémy, preťaženosť myšlienkami, problém s koncentráciou, enormné tempo, nedostatok času na seba samého, svoje vnútro a jeho duchovné potreby. Ide o dočasný efekt, rovnako ako zameranie sa na obrázky, prírodu a jej zvuky.
Hoci nás na chvíľu príroda dokáže zaujať, dokonca aj liečiť, po návrate sme opäť svetským človekom, ktorý si do prírody chodí na chvíľku oddýchnuť od starostí. Naše srdce a duša by mali chcieť spoznať Najvyššiu osobnosť, u ktorej nie je stav meditácie pominuteľný, ale skutočný. Meditácia v skutočnom význame slova je o plnosti života, vtedy, keď chceme byť súčasťou Stvoriteľa a jeho sveta. Existenčné problémy, dokonca aj strach zo smrti, prestanú byť prekážkou v tom, aby sme žili v prítomnosti. Ale o tom viac na našej stránke, kde vás už radi privítame so sériou článkov o meditačných technikách a jej význame.