Vieme, že firma a obchodná spoločnosť sa nemusí iba založiť, ale dá sa kúpiť aj hotová, založená a pripravená na obchodovanie. Pri jej kúpe vravíme o možnosti začať s podnikaním v kratšom čase, než pri zakladaní vlastnej firmy, čo trvá dlhšie práve kvôli zložitým byrokratickým a administratívnym postupom.
Na Slovensku je pri kúpe najväčší záujem o spoločnosti s ručením obmedzeným (s.r.o.). Tie, ktoré sa predávajú, sú buď predzaložené ready made s.r.o. alebo obchodné spoločnosti s históriou (ktorá by mala byť preverená a pred jej predajom by mala mať vymazané pohľadávky a záväzky zo svojej minulosti). Každopádne tieto eseročky na predaj sú prichystané pre možných záujemcov a týmto sa predajú spôsobom, že prebehne prevod sro https://41business.com/prevod-spolocnosti na nového spoločníka, teda na záujemcu, ktorý takúto firmu kúpi. Vykonané a prípadné ďalšie zmeny sa potom zapíšu do Obchodného registra.
- Tu sa dostávame k úvahe, ktorú má asi každý prípadný záujemca, že či sa mu oplatí kúpiť „ready made“ firmu, teda založenú a určenú na predaj, s ktorou sa ešte nepodnikalo, alebo naopak kúpi tú „overenú časom“, ktorá má za sebou niekedy aj dlhoročnú históriu.
Nové ready made spoločnosti majú výhodu v tom, že nemajú žiadne, prípadne len minimálne či okamžite odstránené záväzky a pohľadávky, pretože sa s nimi reálne neobchodovalo, to jest nepodnikalo, logicky preto ani nemôžu mať takýchto vytvorených pohľadávok veľa, respektíve nemajú žiadne. Reálne s nimi odštartuje biznis až sám človek, ktorý ich kúpi, ten, na koho sa prevedie ich obchodný podiel.
Rozhodne by sa však nemali posúvať na okraj ani firmy na predaj s históriou, tieto práveže niektorí záujemcovia vyhľadávajú primárne z dobrého dôvodu. Potrebujú spraviť na svojich obchodných partnerov viery hodný, solídny dojem, čo dosiahnu práve s firmou, ktorá sa už na trhu a v biznise pohybovala niekoľko rokov, čo znamená, že má napríklad vybudovaný kvalitný podnikateľský brand a je tak povediac preverená časom.