Kde budeme bývať?


To býva jedna z najdôležitejších otázok, ktoré si musia mladí ľudia, ktorí chcú spolu žiť zodpovedať. Rozhodovanie býva väčšinou dosť ťažké a musia sa zvažovať všetky klady i zápory. Dnes si mladí nemôžu vždy dovoliť samostatné bývanie a ak áno, tak len prostredníctvom hypotéky, ktorou sa zadĺžia na celý život. Ak im stačí prenajatý byt, ide to aj bez nej, ale ak si chcú založiť rodinu, myslia do budúcnosti a chcú mať niečo vlastné, bez pôžičky to jednoducho vo väčšine prípadov nejde. A tak sa niektorí rozhodnú bývať po svadbe u jedných alebo druhých rodičov, aby sa postupne postavili na vlastné nohy a čo to si našetrili. Nie vždy je to ale šťastné rozhodnutie.

klíče

Aj keď medzi rodičmi a deťmi možno pred tým vládli harmonické vzťahy, môže nový „spolubývajúci“ tieto vzťahy narušiť. Partneri sa navzájom poznajú, vedia o svojich prednostiach, ale i chybách a zlozvykoch. Sú ale s nimi stotožnení a jednoducho sa navzájom prijali so všetkým, čo k tomu patrí. To ale nemusí byť tak aj zo strany svokrovcov, ktorí nemusia toto správanie vždy tolerovať a tak zvyčajne skôr či neskôr nastáva v predtým harmonickej rodine napätie. Najskôr medzi rodičmi a deťmi, neskôr sa to môže preniesť i medzi samotných partnerov, nehovoriac o situácii, keď do mladej rodiny pribudnú deti. Syn alebo dcéra, u ktorého rodičov mladí bývajú sa väčšinou cíti ako medzi dvomi mlynskými kameňmi, pretože cíti nespokojnosť za strany rodičov i partnera či partnerky. Toto býva najčastejšie signálom, a aj podnetom k tomu, aby sa rozhodli osamostatniť sa.

hrnky
 
Mladí by mali byť sami
Možno sa to jednoducho povie, aj keď realita je veľakrát iná a osamostatnenie znamená aj vysoké nájomné či splátky za vlastné bývanie. Osamostatniť sa znamená aj prebrať zodpovednosť za seba a za človeka, s ktorým sa rozhodnem žiť a založiť si rodinu. Treba sa však na to pozrieť aj z inej stránky. Keď začnete bývať „vo vlastnom“, nemusíte sa prispôsobovať nikomu, okrem svojho partnera či partnerky. Máte vlastné bývanie, v ktorom ste „pánom domácim či pani domácou“ vy a nikto nemá právo sa na vás škaredo pozerať, keď ste neumytý riad nechali v dreze alebo sa vám ešte na obed nechce vyliezť z postele. Tak, ako si to doma zariadite, tak sa budete mať. Vytvoríte si vlastný domov so všetkým, čo k tomu patrí. Vlastné bývanie býva najrozumnejším nápadom v rámci udržiavania dobrých vzťahov v rodine tak s rodičmi, ako i so samotným partnerom či partnerkou.