Ako podozrievať rakovinu?
Detekcia prvých zmien v mliečnych žľazách umožňuje samo ošetrenie. Môžete to denne vykonávať, ale najdôležitejšie je skontrolovať stav mliečnych žliaz raz za mesiac. Je pohodlné to urobiť v kúpeľni alebo v sprche, rovnako ako pred zrkadlom. Prsné žľazy sa menia počas menštruačného cyklu: napučiavajú sa a zväčšujú krátko pred ovuláciou. Táto technika je jednoduchá: v kruhovom pohybe jemne zatlačte prsty na hrudník, prechádzajte po povrchu žľazy, porovnávajte pravú a ľavú v hustote, rovnomernosti a bolesti. Venujte pozornosť pokožke: mala by byť mäkká, bez tuleňov, odtokov alebo sčervenania.
Čo by vás malo upozorniť:
- hmatateľné útvary v prsnom tkanive.
- výtok z bradavky : čistý, krvavý alebo podobný mlieku mimo obdobia dojčenia;
- zmena vzhľadu mliečnej žľazy : výrazné sčervenanie, opuch alebo zvrásnenie (najmä na jednej strane)
Mutácie v bunkách mliečnej žľazy sa buď zdedili, alebo sa vyskytli spontánne a potom nie sú známe príčiny ich výskytu. Niekoľko faktorov zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka:
- rodinná anamnéza: ak majú najbližší členovia rodiny rakovinu prsníka alebo vaječníkov;
- choroby prsnej žľazy s vývojom atypie (zmena štruktúry) buniek.
- reprodukčné zdravotné znaky: skorý nástup menštruácie (do 12 rokov), oneskorená menopauza (po 55 rokoch)
- husté prsné žľazy (ak spojivové tkanivo prevažuje skôr v žľaze než v tukovom tkanive, komplikuje skoré odhalenie lézie a vyžaduje si zvláštnu pozornosť);
- terapia prsného žiarenia do 30 rokov;
- genetické zmeny: prítomnosť mutácií v génoch BRCA1 a BRCA2 zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka až o 70% (päťnásobok priemeru populácie).
- vek nad 55 rokov;
- prijímanie kombinovanej hormonálnej substitučnej liečby a perorálnych kontraceptív, ktoré obsahujú ako progesterón, tak estrogén.
Hlavnou úlohou úspešnej liečby je diagnostika ochorenia včas. To si vyžaduje pravidelné prehliadky lekára a mamografie – vyšetrenie pomocou röntgenového vyšetrenia, ktoré vám umožní identifikovať nádor v prsníku skôr, než sa stane hmatateľným.